۴ عامل فراموشی مطالب
به این مطلب امتیاز دهید

به این مطلب امتیاز دهید

۴ عامل فراموشی مطالب

تاکنون به این فکر کرده اید که چرا مطالب را فراموش می‌کنیم؟ چرا نمی‌توانیم مبحثی را که قبلا خوانده ایم و به اندازه کافی در مورد آن تست زده ایم را در جلسه کنکور بیاد آوریم و طراحان با ارایه گزینه های مشابه و حتی پرت ذهن ما را از رسیدن به گزینه درست دور می‌کنند؟ توجه کنید که سخت بودن مطالب همیشه دلیل فراموشی نیست، در برخی موارد ممکن است یک فرمول ساده و یا حتی یک لغت را فراموش کنید! حتما با من موافقید که دلیل فراموشی تاریخ ادبیات فارسی سختی و دشواری سوال نیست! اما چه چیزی باعث این فراموشی ها می‌شود!؟

۱- عدم رعایت واحد زمانی مطالعه

مطالعات نشان می‌دهند که در هر واحد زمانی مطلب‌هایی که در ابتدا و انتهای هر واحد مطالعه، خوانده شده اند بهتر یادآوری می‌شوند. بنابراین باید مطالعه را از نظر زمان در حدود ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه انتخاب کنیم تا مطلب‌های بیشتری را یاد آوری کنیم.

۲- عدم مطالعه درس هرروز در همان روز

داوطلبانی که در حال تحصیل هستند یا در برخی درسها کلاس می‌روند، باید توجه کنند که درس‌های داده شده در هر روز را همان روز مطالعه کنند، در غیر اینصورت مطالب به خوبی یادآوری نخواهند شد و دانش آموز باید دوباره زمان دیگری را برای مطالعه اختصاص دهد، در واقع اگر می‌خواهید هم از لحاظ زمان و هم از لحاظ عدم فراموشی از رقیبان خود جلوتر باشید، مطالب تدریس شده هر روز را در همان روز مطالعه کنید.

۳- عدم رعایت فاصله های زمانی مرور

اگر فاصله های زمانی مرور به درستی رعایت نشود، سبب عدم یادآوری مطالب خواهند شد.

سعی کنید حداقل یک روز، ۳ روز، و دو هفته بعد از مطالعه خود مطلب مورد مطالعه را مرور کنید، این مرور می‌تواند با تست زنی انجام شود.

۴- عدم دسته بندی اطلاعات

در سالهای پایه، اطلاعات حجم بسیار محدود است. بنابراین با مطالعه ی شب آزمون، امکان مطالعه آنها در جلسه آزمون وجود داشت. فرض کنید حجم مطالب سالهای پایه به اندازه یک کشو باشد، یادآوری این مطالب یعنی پیدا کردن یک مطلب از بین مطلبهای دیگر کار به نسبت ساده ای است اما دقت کنید که حجم مباحث کنکوری بسیار زیاد است، یعنی چیزی به اندازه یک کمد. بنابراین یاد آوری مطلبی از بین همه ی مطالب کار بسیار دشواری است. اما اگر اطلاعات را به صورت دسته بندی شده در ذهن خود(کمد) ذخیره کنید، یادآوری آن بسیار ساده تر خواهد بود. یک خلاصه نویسی اصولی میتواند راهکار فوق العاده ای برای حل این مشکل باشد.

مطلب مفیدی برای شما بود ؟؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید